Başlangıç

Benim adım Fatih Gençkal, performans alanında çalışan sanatçı ve güncel gösteri sanatları ve ilişkili alanlarda küratöryel pratikler yürüten bağımsız kolektif A Corner in the World kurucu eş-direktörüyüm. Bugün sizlerle Covid-19 ev hapsinde dünyanın farklı yerlerinden sanatçı ve sanat emekçisi dostlarımla gerçekleştirdiğim yazışmaları paylaşmaya başlamak istiyorum. Size bunu neden ve nasıl yapacağımı açıklayayım.

Covid-19 sürecinde eve kapanmamın ilk ayına yaklaşırken, hemen her alanda gerçekleşen yoğun içerik paylaşımı ve tartışmaların ortasında kendimi biraz yalnız hissetmeye başladım. Bu sohbetlere dünyanın farklı yerlerinde yaşayan arkadaşlarımın, tanıdığım için şanslı hissettiğim sanatçıların, kendi evlerinde neler yaptıklarına dair bir merakla başladım. Konuşmak istediğim sanatçılar Tahran’dan Kazablanka’ya, Ramallah’tan Atina’ya, Bükreş’ten Beyrut’a dünyanın farklı köşelerinden sanatçılardı.

İletişimimizin yoğun olarak görsel ve işitsel araçlarla ve müthiş bir hızda gerçekleştiği bir dönemde mektuplaşma -bu durumda emailleşme- formunu seçerek sürece yayılan bir sohbet başlatmak istedim. Derinlerde bir yerlerde yazışmanın gerektirdiği sabrı geliştirmek istedim, karşımdakinin yazdıklarının bende bir süre kalması ve sohbeti birlikte, gitmek istediği yere götürmenin özgürlüğü. 

Bu sohbetler aracılığıyla kendimin ve karşımdaki insanların süreci üzerine düşünmek istedim ve onların da aynı şeyi yapmasını umdum. Kısa süre içinde bu yazışmalar evde geçirdiğim zamanın temel uğraşı haline geldi, bazı zamanlar sürdürmesi ve baş etmesi zor, bazı zamanlar ise keşfetmesi çok keyifli.

Bu sohbetler bence hepimizin değişmekte olduğu bir zaman diliminde gerçekleşti. Güvensiz, belirsiz, kırılgan ve belki tedirgin hissettiğimiz. Birbirimize sorular sorarak şeyleri telaffuz etmeyi pratik etmek istedim, hiç değilse kafa karışıklığımızı telaffuz etmeyi.

Her sohbet aynı soruyla başlıyor ‘Eve kapandığından bu yana sende ve etrafında neler olduğunu görüyorsun?’, farklı şekillere bürünüyor ve farklı konulara dokunuyor. Bazıları ev hapsinin sonrasında da devam ederken bazıları tek soruda takılıp kaldı, bazıları ise hala devam ediyor. Başlangıçta koyduğum bir takım kurallar ve sahip olduğum fikirler zamanla eğildi, büküldü. Koşulların değişmesi ile yazışmaların sıklığı ve içeriği de değişti. Sizlerle, her Pazar, sürdürebildiğim sohbetlerden bir tanesini paylaşacağım.

İngilizce olarak gerçekleştirdiğim sohbetleri paylaşıma açmadan önce kendi dilimde Türkçe’ye çevirdim. Çeviri sırasında her kişinin İngilizce’deki kendine özgü dilbilgisi kullanımları, yazım hataları, anlam kurma biçimleri ve noktalamalarına sadık kalmaya çalıştıysam da bunlar ister istemez kayboldu bazen.

Yazıştığım tüm dostlarıma, benimle bu süreci açıklıkla paylaşan bu harika sanatçılara, teşekkür ederim.

Umarım bu yazışmaları okumaktan keyif alırsınız.


Fatih Gençkal
20 Temmuz 2020, İzmir
Sohbetler A Corner in the World tarafından, İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu desteğiyle gerçekleştirilmiştir.
2020