Alexandre Paulikevitch ile Sohbet
Dansçı, koreograf

Doğduğu ve yaşadığı yer: Beyrut, Lübnan
Eve kapandığı yer: Kobayat, Lübnan
Alexandre’a dair
Alexandre için sadece bir dans sanatçısı ya da koreograf ya da Baladi dansçısı demek hafif kalır -hepsinde çok iyi olsa da. Onun sadece işleri değil tüm personası bir aktivizm figürü, hem pervasızlığı hem de cinsiyet başta olmak üzere pek çok kişisel ve sosyal meseleyle korkusuzca yüzleşmesi ile. O, Arap dünyasında ve ötesinde gerçek bir kuir ikon.

Alexandre, Paris’te Tiyatro ve Dans eğitimi aldıktan sonra Lübnan’a dönüp orada yaşamaya ve dansçı, koreograf ve eğitmen olarak ulusal ve uluslararası alanda çalışmaya başladı. Adını çokça duyduktan sonra onunla 2018’de Nancy Naous’nun Dresse le Pour moi adlı işi ile Dünya Düz? temalı A Corner in the World Festivali’ne geldiğinde tanışma fırsatına eriştim. Aşağıdaki sohbet hem Lübnan hem de sanırım Alexandre için zor bir dönemde gerçekleşti. Onun karşısına çıkan her şeyi neşeyle ama boyun eğmez bir kararlılıkla karşılayışına hayranım.Bu yazışma Fatih Gençkal ve Alexandre Paulikevitch arasında 29 Nisan – 28 Mayıs 2020 arasında gerçekleşti ve
24-27 Temmuz 2020 arasında Messenger üzerinden devam etti.


Ama merak etme, çevrimiçi yapmaktansa maske takmış bir grup insanın karşısında bir odada dans etmeye hazırım!!’
Gönderen: Fatih Genckal
Alıcı: Alexandre Paulikevitch
Tarih: Çarşamba, 29 Nisan, 2020 13.12


Sevgili Alexandre,
Bir röportaj denemesi başlatmak istiyorum. Sana her gün bir soru soracağım ve her soruyu cevaplamak için 24 saatin olacak. Sonra ben senin cevabına ya da merak ettiklerime göre yeni bir soru soracağım. Sen de bana soru sorabilir, benimle röportaj yapabilirsin. Bir sohbet gibi olacak.
Eğer hızlı cevap verirsen yeni soruyu hemen sorabilirim, yani 24 saat beklememize gerek yok. Mesajlaşmaya da dönebilir bu. Ya da dönmez.
Lütfen konuştuğun gibi yazmaktan çekinme. Sorunun sende ortaya çıkardığı kıvılcımı takip et.

O zaman ilk soru:
Eve kapandığından bu yana sende ve etrafında neler olduğunu görüyorsun?


Alexandre Paulikevitch 29 Nis 2020 15:30
Merhaba Fatih, başlayalım bakalım, ilginç bir şeye benziyor!
Ev hapsi başladığından bu yana kendimle yüzleşiyorum, çokça ağlıyorum ve kendimle ve yakın geçmişimde yaşadığım zor durumlarla yüzleşmeye, kendime karşı dürüst olmaya çalışıyorum. Bir yaratım sürecine başladım ve inanılmaz yorucu! Psikolojik olarak!
Etrafımda gördüğüm şey canlanan doğa... Kapandığım yer ormanın dibinde!


Fatih Gençkal 29 Nis 2020 16:36
Yalnız mısın? Günlerin nasıl geçiyor?


Alexandre Paulikevitch 29 Nis 2020 17:47
Evet!
Bedenim uyanmak istediğinde uyanıyorum.
Yataktayken bir litre suyumu içiyorum.
Sosyal medyaya bakıyorum, balık tutma oyunu oynuyorum.
Kahvaltı ediyorum
İnterneti kapatıyorum, geleneksel Arap müziğimi koyuyorum ve dans ederek ısınmaya başlıyorum.
Esneme
Egzersiz
Yeni işim üzerine çalışma
Öğle/Akşam yemeği duruma göre
Eğer zamanım varsa yürüyüşe çıkıyorum yoksa evde kalıp TV izliyorum.
Yatış
Sosyal medyaya bak
Balık tutma oyunu oyna
uyuyamıyorum (TABİ Kİ)
Sabah 4’te bir arak koyup 2-3 sigara iç
Bitik vaziyette uyu!!


Fatih Gençkal 30 Nis 2020 01:35
Görünüşe göre sosyal medyaya sadece yatakta giriyorsun ve balık oyunu ile birlikte geliyor. :) İnternette neleri takip ediyorsun? Balık tutma oyununu da merak ettim.


Alexandre Paulikevitch30 Nis 2020 03:18
Şu anda Fatihciğim, devrimi takip ediyorum! Lübnan kaynıyor ve yerle bir oluyor! Gelecek belirsiz, isyan şart!
Bir de şiirin peşindeyim... Şiire ve hayal etmeye ihtiyacımız var! Bir de Porn helos’a!
Balık tutma oyunu beni sakinleştiriyor... Düşünmüyorum, sadece balık tutuyorum!


Fatih Gençkal 30 Nis 2020 13:05
Mesajını okuduktan sonra Lübnan’la ilgili haberlere baktım. Sonbaharda başlayan isyanın hala devam ettiğini bilmiyordum, son bir ay içinde sosyal medyada sadece Corona ile ilgili haberler görüyorum. Lütfen biraz bahsetsene. Neler oluyor, senin bakış açından? Ve corona bunları nasıl etkiliyor?


Alexandre Paulikevitch 1 May 2020 11:31
Fatih ülke yıkılıyor!!
Lübnan poundunda büyük enflasyon var çok zor günler bizi bekliyor, Corona en son meselemiz!!
Hükümet insanların karşısına protestoculara gerçek mermilerle ateş açan orduyu koymaya devam ederse ülkede iç savaş çıkabilir!
İnsanların kaybedecek bir şeyleri yok artık, zaten her şeylerini kaybettiler!!
Bu sikik coronavirüs hükümetin ve siyasi sınıfın protestoları sınırlandırarak durumu kontrol etmelerine yardımcı oluyor!!


Fatih Gençkal 1 May 2020 14:33
Lübnan’da istediğin ve beklediğin dönüşüm nasıl bir şey? Lübnan’da onaylanmış coronavirüs vaka sayısı düşük gibi görünüyor ama sence pandeminin bu duruma bir etkisi var mı?


Alexandre Paulikevitch 8 May 2020 12:06
Pandeminin etkisi var tabi ki, önceki emailimde buna cevap vermiştim! Kopyala yapıştır yapayım,
‘Bu sikik coronavirüs hükümetin ve siyasi sınıfın protestoları sınırlandırarak durumu kontrol etmelerine yardımcı oluyor!!’
Özgür bir Lübnan istiyorum, farklı insanların farklılıklarını yaşayabilecekleri.
Bir kariyerin olabilmesi için birilerini tanıyor olman gerekmeyen bir ülke istiyorum, umuyorum bir gün yeteneklerimiz, bilgimiz ve yaptıklarımız boşa gitmemiş olacak!
Daha az yolsuzluk, daha az mezhepcilik ve daha az confessionalizm [1] istiyorum.
Birleşmiş bir halk, birleşmiş bir ülke!


Fatih Gençkal 8 May 2020 15:38
Tekrar döndüğüne sevindim, canım:)
[Messenger’da Beyrut’a gittiğini ve orada sorunlar yaşadığını söylemiştin.] Herşey yolunda mı şimdi? Sığınağına döndün mü? :)
[Messenger’da siyaset konuşunca çabucak sıkıldığını söylemişsin.] Biliyorum, siyaset genelde sıkıcı ama bazen insanın kendisi için bir şeyleri artiküle etmesine yardım ediyor. Bence Lübnan’da söylediğin her şeyin artık gerçekleşmesi gerek!
O zaman bütün bunlar olurken yaratıcı bir süreç içinde olmak nasıl ondan bahsetmek ister misin? Neler yapıyorsun merak ediyorum ve nasıl:)


Alexandre Paulikevitch 12 May 2020 11:32
Merhaba Fatih, gecikme için kusura bakma ama bazı arkadaşlarım geldi ve hafta sonu kaldılar. 5 dakika yalnız kalıp da cevap veremedim!
Siyaset çok ilgimi çekiyor ama Lübnan siyaseti beni delirtiyor, anlayacak bir şey yok, sadece bir grup yoz, feodal mafya bir ülkeyi yönetiyor!
Tamamen saçmalık ve beni deli ediyor. Bir savunma mekanizması olarak ve sinirlenmeyeyim diye siyaset konuşmamaya çalışıyorum.
Birkaç ay önce tutuklanıp salındım. Polis karakolunun önünde gösteriye katıldığım için. Sonuna kadar gittim ve pişman değilim ama şimdi Dans zamanı, benim fark yaratacağım yer burası, aktivizmimin bu ülkede bir sınırı var ama Sanatımın Yok!
Yani yerle bir olan bir ülkede yaratmak + eve kapanmak!
Hiç kolay değil!!
Birlikte çalıştığım arkadaşlarımın çalışma heyecanı yok, onlardan verimli olmalarını isteyemiyorum ama iş devam etmeli, onları bekleyemem çünkü bu süreç için tehlikeli olur, bu yüzden esasen hareketin kendisine güveniyorum, şu an 25dk kadar var elimde, sadece hareket ve benim yapacağım ses: dans ederken bir de mırıldanarak müzik yapacağım!
Şov devam etmeli! Sloganım bu artık!


Fatih Gençkal 12 May 2020 16:42
Pandemi sebebiyle projeden ayrıldılar mı yani? Bu yüzden mi solo yapıyorsun? Üzerine çalıştığın malzeme ne?


Alexandre Paulikevitch 13 May 2020 00:46
Hayır, aslında birlikte çalıştığım sanatçılar (besteci ve kukla sanatçısı) pandemi sebebiyle çalışma heyecanlarını kaybettiler ve ihtiyaçları olan malzemelere ulaşamıyorlar, müzisyen piyanoya ve çelloya ulaşamıyor ki beste yapsın!
Başından beri çok kişisel bir solo oldu bu.
Babam öldü, ve sonra halam ve devrim Ekim’den beri aralıksız süren bir kavga oldu, tutuklandım ve özel hayatımda esasen toksik bir ilişkiden kaynaklanan çok zor durumlarla baş etmek zorunda kaldım!
Bütün bunları dışarı çıkarmam lazım, bu bir zorunluluk ve ihtiyaç!


Fatih Gençkal 13 May 2020 15:46
Anlıyorum canım. Kayıpların ve yaşadıkların için üzgünüm. Bu süreçten yenilenmiş ve daha güçlü çıkacağına eminim. Belki de kendi başına, sadece bedeninle -hareket ve mırıldanmayla- yaptıkların, çalıştığın malzeme ile daha derin bir ilişki kurmana ve onun özünü bulmana yardım eder.
Bu bağlamda, çalışmalarının iyileştirici bir yanı ya da amacı olduğunu düşünüyor musun? Ve bu, seyirciye nasıl yansıyor? Bu sorular kendime çok sorduğum sorular. Ve pandemi döneminde mekan ve mevcudiyet konularının çok daha yakıcı hale gelmesiyle daha da zorluyorlar beni.


Alexandre Paulikevitch 13 May 2020 19:43
Çalışmalarımın üzerimde şeytan çıkarıcı bir etkisi olduğunu düşünüyorum!
Bu benim damgam. Hep kişisel bir şey söylüyorum ve insanlar anlıyor! Hislerden korkmuyorum ve bunu gösteriyorum! Güncel dansın nötrlük trendleri umurumda değil! İnsanlar hep çok duygulanıyorlar ve işte kendilerini buluyorlar.


Fatih Gençkal 14 May 2020 16:06
Sen bir sanat eserisin canım benim:)
Çok kolay bir şeymiş gibi söylüyorsun. Daha önce insanların kendi hikayelerini paylaşmak ve duygularını göstermekle ilgili çok zorlandıkları süreçler içinde bulundum. Burada sana şunu sormak istiyorum: Anladığım kadarıyla bir tür ritüelden bahsediyorsun. Öte taraftan, sahneye bir şey koyduğun zaman o bir iş oluyor. Yani bir tür temsil oluyor, senin için ne kadar gerçek olursa olsun, çünkü performansın doğası (izlenme, kamusal bir ortamda paylaşılma vs.) bunu getiriyor. Bir diğer deyişle, onu bir şekilde sunuyorsun, sanatsal araçlarla, yani bu sokakta birinin duygusal bir deneyim yaşamasını izlemekten farklı oluyor. Bu, senin işini nasıl etkiliyor? Ve üzerinde çalışırken ve performe ederken malzemenle ilişkin değişiyor mu?


Alexandre Paulikevitch 17 May 2020 15:41
Değişmiyor Fatihciğim, Duygularım ve hislerime mümkün olduğu kadar sadık kalıyorum ve bu sahneden seyirciye akıyor!
Sahnedeyken olan benimle ilgili değil, bende başlıyor ve evrensel olana gidiyor!
Benim mücadelem herkesin mücadelesi bunda ego yok sadece seyircide olan duyguların paylaşılması ve onlar da bununla ilişki kuruyorlar... benim kişisel deneyimimle değil!


Fatih Gençkal 18 May 2020 21:16
Görünüşe göre tekrar tiyatrolarda toplu olarak buluşabilmemiz epey zaman alacak. Seyirciyle fiziksel temas kuramamanın çalışmalarını nasıl etkileyeceği üzerine düşünüyor musun? Çünkü bence fazlasıyla canlı iletişim üzerine kurulu işlerin. Çevrimiçi ortamları kullanmakla ilgileniyor musun?


Alexandre Paulikevitch 19 May 2020 09:26
Bu düşünce peşimi bırakmıyor!!
Yeni bir iş üzerine çalışırken bu işi canlı olarak seyircinin önünde oynayıp oynayamayacağımı bilmiyorum!!
Ama merak etme, çevrimiçi yapmaktansa maske takmış bir grup insanın karşısında bir odada dans etmeye hazırım!!
Canlı yayını sadece canlı gerçekleşen bir performansın yayınlanması şeklinde yaparım, asla kameranın karşısında tek başıma yapmam!
Eski kafalıyım, seyirciyi hissetmem lazım!


Fatih Gençkal 19 May 2020 14:31
Anlıyorum, ben arada Facebook’ta paylaştığın dans ettiğin videoları çok seviyorum ama!! :) Yine de bir etki yaratıyorlar!
Anladığım kadarıyla doğayla ve yemek yapmakla da çok ilgilisin. Bu eve kapanınca mı yoğunlaştı hep mi böyleydi?


Alexandre Paulikevitch 19 May 2020 14:38
Hep böyleydi ama ‘eve kapanma’ ile kesinlikle daha yoğunlaştı, ama ‘eve kapandığımı’ nasıl iddia edebilirim ki? Özgürlüğümü pek de kaybettiğim söylenemez! Kırsal yerler Beyrut kadar sıkı değil!
Yemek yapmak ise hep vardı hep olacak!


Fatih Gençkal 20 May 2020 13:13
Yemek yapma tutkundan bahsetmek ister misin? Neler pişirmeyi seviyorsun? Yemek pişirmek senin için nasıl bir deneyim?


Alexandre Paulikevitch22 May 2020 08:19
Oy! Büyük konu!!
Yemek pişirmek çok mühim!! Bir Sanat, bir din!!
Dansı bir yaşam biçimi olarak seçtikten sonra yemek pişirmeye başlamaya karar verdim!
Sürekli yemek pişirebilirim! Kendim için? Arkadaşlarım için!
Yemek insanları bir araya getiriyor, yaşamsal bir eylem!
Ama ben esasen bir yerlerde bir şekilde annemi geri getirmek için yemek pişiriyorum!
Onun yemeklerinin tadına yaklaşmaya çalışıyorum, bu şekilde onun anısını geri getiriyorum!
Bir sürü çeşit yemek pişiririm, biliyorsun osmanlılar burada 400 yıl kaldı! Sizin yemeklerinizi öğrendik ve daha iyi yapmaya başladık!! Haha
Et ve balık çoooooooook severim!!
Yemekle ilgili her şey bana heyecan veriyor!!
Yaşasın yemek :)


Fatih Gençkal 23 May 2020 00:43
Daha önce dansını şeytan çıkarmaya benzetmiştin. Şimdi de dansı bir yaşam biçimi olarak seçmeni yemek pişirmeye bağlıyorsun!
Yani: İnsanları ve anıları geri çağırmak ve de bir araya getirmek için yemek yapıyorsun. Anıları ve duyguları ortaya çıkarmak ve etrafa dağıtmak için dans ediyorsun. Bu doğru bir analoji gibi geliyor mu sana? Dans etmek ve yemek yapmak arasındaki ilişkiye dair başka bir şeyler eklemek ister misin?


Alexandre Paulikevitch23 May 2020 11:16
Evet Fatih çok doğru bir analoji!
İnanıyorum ki yediklerimiz ruh halimizi, enerjimizi ve psikolojimizi etkiliyor!
Bilim midemizin ilk beynimiz olduğunu söylüyor!! Hayatımda yemeğin rolü çok büyük, neredeyse kutsal!!


Fatih Gençkal 25 May 2020 12:56
Ben bedenine aldığın her şeyi sindirim sürecinde kendin haline getirdiğini söyleyen Ayurvedik analojiyi de seviyorum. Bence hayatın diğer alanları için de geçerli.
Bu sohbete başlayalı neredeyse bir ay oldu. Bu süreçte senin için neler değişti? Bu sohbet seni herhangi bir şekilde etkiledi mi?


Alexandre Paulikevitch 25 May 2020 21:03
Vaay, neredeyse bir ay!! Hiç farkına varmadım!
Birkaç video dans projesinde yer almaya başladım, en büyük değişiklik bu!
Demişken, facebook’ta son paylaştığım yemek videosunu gördün mü?
Sohbetimiz çok keyifliydi, sanal işlerle ilişkim üzerine biraz daha düşünmeme yol açtı! Israr ettiğin bir konuydu!


Fatih Gençkal 26 May 2020 13:42
Benim için de çok keyifliydi. Paylaştığın için teşekkür ederim.
Son bir soru belki: Önümüzdeki birkaç ay için umudun ve niyetin ne?


Alexandre Paulikevitch 28 May 2020 10:27
Sevgili Fatih, bu sohbet için ben teşekkür ederim, seninle konuşmak zevkti.
Cidden hayatın bize önümüzdeki aylarda nazik davranmasını umuyorum çünkü tek gördüğüm Lübnan’a doğru gelen bir karanlık; sadece sonunda bir ışık huzmesi parlıyor, o da Dans!Messenger’da devam eden konuşma:

Fatih Gençkal 24 Tem 2020 17.07
Nasılsın canım? Lübnan’da durumun epey zor olduğunu biliyorum. Umarım iyi ve güvendesindir. Lütfen imkanın olunca bir haber et.


Alexandre Paulikevitch 25 Tem 2020 11.40
Habibi Fatih salı günü askeri mahkemem var!! İyiyim ❤️️


Fatih Gençkal 27 Tem 2020 11.45
Askeri mahkeme mi?? Ne için?

27 Tem 2020 13.00
Habibi, bu askeri mahkeme işi ciddi geliyor kulağa? Umarım öyle değildir:)
Sana yazışmamızı yolladım. Onu bu hafta yayınlamam senin için uygun mu?


Alexandre Paulikevitch 27 Tem 2020 13.25
Ciddi aslında ama onlarla yüzleşmeye hazırım! Bakacak zamanım olmadı, pardon!! Son zamanlarda her şey çok çılgın!
Sohbeti yazıya döktüysen tabii ki benim için ok! zevkle habibi
Sadece bana yaptığın düzenlemeleri söyle çünkü konsantre olamıyorum şu an! ❤️️


Fatih Gençkal 27 Tem 2020 13.30
Yazışmayı emailine göndermiştim, tekrar göndereyim mi? Bu yazışma, hazırladığım web sitesinde yayınlanmak için hazır şu anda: https://conversations.acornerintheworld.com/
Mahmeke konusunda, habibi, en iyi dileklerimle. Seninleyim. Yardım edebileceğim herhangi bir şey varsa söyle.


Alexandre Paulikevitch 27 Tem 2020 15.59
İyi şanslar habibi ❤️️


Fatih Gençkal 27 Jul 2020 17.04
Yazışmayı göndereyim mi? Paylaşmam okey mi?


Alexandre Paulikevitch 27 Tem 2020 17.07
büyük değişiklikler yaptın mı?
Şu an belki de İsrail’le ciddi bir savaş başlıyor! Yazışmayı okuyabilecek enerjim yok habibi 😗


Fatih Gençkal 27 Tem 2020 17.09
Hiç değişiklik yapmadım.
Ben de öyle düşünmüştüm. İsrail’le savaş işi nerden çıktı allah aşkına? Az önce haberlerde gördüm ben de.
Dikkat et kendine habibi. Seni bunlarla uğraştırdığım için özür dilerim.


Alexandre Paulikevitch 27 Tem 2020 17.11
Teşekkürler canım! Projende iyi şanslar ❤️️


Fatih Gençkal 27 Tem 2020 17.11
Teşekkürler. Bu yazışmamızı da eklemem senin için uygun mu? Askeri mahkeme vs?


Alexandre Paulikevitch 27 Tem 2020 17.12
Tabi ki :)
❤️️


Fatih Gençkal 27 Tem 2020 17.18
❤️️  Ama lütfen bana iyi olduğunu haber et. Yazışmayı mahkeme ile bitirip sonunda ne olduğunu ve neden olduğunu bilmemek istemiyorum. 🙈


Alexandre Paulikevitch 27 Tem 2020 17.19
Bizi aynı hücreye koyacaklar, eğleniriz!!


Fatih Gençkal 27 Tem 2020 17.21
Kiminle? Ne yaptın ki? 😬️


Alexandre Paulikevitch 27 Tem 2020 17.22
hahaha mesajını ‘yaptım ki’ diye okudum ve SENİN hapse girmekten endişelendiğini düşündüm hahaha
Bunlar için hazırım habibi telaşa mahal yok. 😗


Fatih Gençkal 27 Tem 2020 17.27
Kendine dikkat et habibi, sevgiyle.[1] Confessionalizm, ülke yönetiminde siyasi ve kurumsal gücü farklı dini ve etnik gruplar arasında paylaştıran, dinin ve siyasetin kanunla bir arada işlediği sistem.

Sohbetler A Corner in the World tarafından, İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu desteğiyle gerçekleştirilmiştir.
2020